Kawior – równie dobry w kuchni, co w pielęgnacji

Żyjąc w harmonii z naturą, możemy odkryć jej właściwości nawet w kuchni. Tak odkryto drogocenne dary jakie daje nam przyroda, pozwala nam na zauważenie takich składników jak: mleko, miód, kawa, owoce czy zioła. Ale także drogocenny kawior. Kawior to produkt drogocenny kojarzący się z luksusem.  Dzięki jakim właściwościom tak dobrze sprawdza się jako dodatek do kremów?

Czym jest kawior?

Kawior to jeden z najbardziej cenionych i luksusowych produktów spożywczych. Czarny kawior to inaczej kawior rosyjski. Pod tą nazwą kryje się ikra ryb jesiotrowatych. Początkowo była pożywieniem uboższej warstwy społeczeństwa rosyjskiego, aby potem stać się przysmakiem carów.
Kawior to jajeczka ryb, dzięki temu posiada cały szereg dobrych składników, potrzebnych do ukształtowania się nowego życia. To właśnie dlatego kawior ma w sobie tak wiele witamin, pierwiastków i mikroelementów. Właściwości te są niezwykle istotne nie tylko z uwagi na zastosowanie tych produktów w gastronomii, ale również w kosmetyce.

Działanie kawioru

Z biegiem czasu przemysł kosmetyczny docenił dary natury, jako pełnowartościowe składniki kosmetyków. Nowe, ekologiczne podejście pozwoliło na zastosowanie kawioru w ich produkcji. 
Właściwości kawioru:
przeciwzmarszczkowe
pobudzające wzrost komórek skóry – poprzez dużą ilości białka
zwiększenia zawartości kolagenu i elastyny – dzięki czemu skóra staje się lepiej nawilżona i elastyczniejsze
Geneza kawioru w kosmetykach
Odkrycie właściwości przeciwzmarszczkowych i odmładzających kawioru, nastąpiło przypadkiem. Stało się to dzięki kosmetolożce Ingrid Millet, która pomagała takim osobom jak Brigitte Bardot, Claude Pompidou czy Paloma Picasso. W czasie swojej podróży do Iranu zauważyła, że kobiety pracujące przy pozyskiwaniu kawioru miały pełne bruzd, pomarszczone twarze, a jednocześnie ich dłonie były gładkie i nienaznaczone czasem oraz ciężką pracą. Doszła do wniosku, że ów stan rzeczy wynika z dobroczynnego wpływu kawioru i zleciła badania naukowe w Paryskim Instytucie Kosmetologii. Wykazały one to, że skład kawioru jest bardzo podobny do składu ludzkiej skóry, jednak znacznie bogatszy. Zapoczątkowało to nową, luksusową linię kosmetyków Perle de Cavia z czarnym kawiorem w 1964 roku.
Od tego czasu kawior do dzisiaj uważany jest za drogocenny składnik kosmetyków. Wyróżnia się on wyjątkowo bogatym składem i ogromną liczbą cennych substancji. 
Składniki aktywne kawioru:
prowitamina B5
witamina A, D i E
aminokwasy – takie jak glicyna, metionina i arginina
keratynocyty – odpowiedzialne za odbudowę naskórka
limfocyty – przyspieszające gojenie się ran
mukopolisacharydy – przeciwdziałające uczuleniom i podrażnieniom
Ponadto odnajdziemy w nim też: nienasycone kwasy tłuszczowe, sole mineralne, magnez, cynk, potas, jod, krzem, fosfor, sole wapnia i sodu, selen, fibroblasty, pantenol, glikoproteiny oraz fosfolipidy.


Zastosowanie kawioru

Kawior wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji kosmetyków odmładzających, ujędrniających i przeciwzmarszczkowych. Zawiera dużą dawkę antyoksydantów, które sprawiają, że skóra dojrzała staje się znacznie gładsza i bardziej elastyczna. Kosmetyki z kawiorem wspomagają odnowę komórek, nawilżają i przeciwdziałają parowaniu wody ze skóry. Cenią je sobie również osoby palące papierosy, narażone na takie problemy jak szara, zmęczona cera, szybsze powstawanie bruzd i zmarszczek oraz niedobór tlenu. Substancje zawarte w kawiorze wspomagają gojenie się ran, wzmacniają barierę ochronną skóry, pobudzają produkcję kolagenu, zmniejszają podatność na podrażnienia i uczulenia, pomagają zatrzymywać wodę w skórze, zapewniają naturalny filtr przeciwsłoneczny, przyspieszają odnowę i wymianę komórkową i rewitalizują. Wszystkie te właściwości sprawiają, że kawior jest niezwykle pożądanym składnikiem kremów do twarzy i pod oczy, produktów do demakijażu, serum, esencji oraz maseczek. Czasami używany jest także do produkcji kosmetyków kolorowych, które służą do makijażu połączonego z pielęgnacją. Często bywa wykorzystywany również w profesjonalnych salonach kosmetycznych, w których wykonuje się zabiegi nawilżające i uelastyczniające cerę.
Zabiegi na bazie kawioru znakomicie regenerują też uszkodzone kosmyki, chronią je przed czynnikami zewnętrznymi, wzmacniają słabe i kruche włosy, uelastyczniają je, ograniczają ich wypadanie, zapewniają miękkość, nawilżenie i blask.
Kawior jest składnikiem maski bio-nanocelulozowej anti-age Russia.