Rytuał dla skóry suchej

Uczucie napięcia, dyskomfortu, szorstkość, a także przyspieszone pojawianie się zmarszczek mimicznych – to cechy skóry suchej. Czemu nasza skóra się wysusza i jak jej pomóc?

Potrzeby skóry suchej to kwestia złożona. Zwykle przyczyną tego, że głębsze warstwy nie trzymają odpowiedniego nawilżenia jest zaburzona równowaga bariery hydro-lipidowej naskórka. Warstwa hydro-lipidowa nazywana również płaszczem hydro-lipidowym to wytwór gruczołów potowych i łojowych, to cienka warstewka, która odpowiada za ochronę, dba o prawidłowe pH oraz o to, by na powierzchni skóry nie rozwijały się patogeny, jak grzyby czy niepożądane bakterie. To właśnie w tej warstwie przy odpowiednim pH bytuje mikrobiom, czyli prawidłowa i korzystna flora bakteryjna.

Jak dbać o skórę suchą

Skóra sucha ma kilka podstawowych potrzeb. Przede wszystkim ważne jest dostarczenie i związanie wody w skórze, następnie regeneracja i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania warstwy hydro-lipidowej w taki sposób, aby nie dopuszczała ona do nadmiernej utraty wody. Ważne jest także, aby odpowiednią pielęgnacją regulować pracę gruczołów potowych oraz łojowych.

Gdy skóra jest ściągnięta i przesuszona szybciej pojawiają się na niej oznaki starzenia. W dodatku skóra sucha nie potrafi efektywnie bronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego tak bardzo potrzebuje ukojenia i pomocy w powrocie do równowagi.

Przywrócenie cerze nawilżenia i ochrona przed odwodnieniem wspomaga obronę przed czynnikami zewnętrznymi, a w konsekwencji przywraca jędrność i elastyczność skóry.

Skóra sucha a kondycja organizmu

Jakie mogą być przyczyny przesuszenia skóry? Suchość jest wynikiem zaburzenia naturalnej równowagi. Często wywołują ją czynniki zewnętrzne: słońce, wiatr, mróz, ogrzewanie, klimatyzacja. Może to być również skutek działania leków czy zaburzeń hormonalnych. Często skóra reaguje nadmiernym wysuszeniem, gdy ogólna kondycja organizmu jest słaba – gdy nie przyjmujemy wystarczającej ilości płynów, nie wysypiamy się. Papierosy, alkohol, a także duże ilości kawy, która często odwadnia, bo działa moczopędnie nie pozostają również bez wpływu.

Dlatego, gdy skóra wykazuje oznaki przesuszenia, warto spojrzeć na problem holistycznie i zadać sobie pytanie, czy nasze całe ciało jest w odpowiedniej kondycji i równowadze.

W jaki sposób możemy wspomóc skórę suchą poza pielęgnacją:

1. Regularne picie

Każdy z nas ma indywidualne zapotrzebowanie na płyny, dlatego nie warto sugerować się sztywnymi wytycznymi. Ważne jest jednak, aby regularnie je przyjmować. Szczególnie, jeśli nasz tryb życia powoduje, że tracimy dużo wody. Każda filiżanka kawy powinna być uzupełniona szklanką wody. Podobnie mocna czarna herbata. Spożywanie alkoholu również pozbawia organizm wody. Osoby aktywne, przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach również powinny zwrócić na to uwagę. Wodę dostarczają również warzywa i owoce. Warto pamiętać, że gospodarkę wodną może zaburzać spożywanie zbyt dużej ilości soli.

2. Odbudowa płaszcza lipidowego

Gruczoły łojowe produkują sebum, ta delikatna warstwa tłuszczu jest potrzebna dla zdrowia każdej skórze. Im częściej będziemy skórę myć silnymi detergentami i próbować pozbyć się sebum, tym ona, w odruchu obronnym będzie więcej sebum produkować. Dlatego przy oczyszczaniu skóry suchej należy zachować minimalizm. Delikatne środki, stosowane jedynie wtedy, kiedy to konieczne, brak silnych detergentów i alkoholu. Unikajmy pocierania, osuszajmy twarz przykładając delikatne wacik lub ręcznik do skóry.

3. Nie tylko nawilżanie, ale także delikatne natłuszczanie

Poza substancjami, które zatrzymują wodę w skórze, potrzebne jest również delikatne natłuszczanie, które wspomoże cerę w obronie przed traceniem wody i przyspieszy regenerację płaszcza lipidowego. Istotne jest również spożywanie zdrowych tłuszczów i dieta bogata w kwasy omega 3 i omega 6 (znajdziemy je w rybach, oliwie, tłuszczach roślinnych, pestkach i orzechach, a także awokado).

4. Unikanie stresu

Stres odbija się negatywnie na kondycji całego organizmu, a na twarzy jest widoczny bardzo szybko. Unikanie stresu nie oznacza, że mamy zrezygnować z pracy i codziennych życiowych wyzwań. Warto jednak zadbać o odpowiednią regenerację w sensie fizycznym i psychologicznym. Dzięki temu zwiększymy swoją odporność na stres.

Aby na co dzień odpowiednio dbać o potrzeby skóry suchej polecamy nasz rytuał 

Uczucie napięcia, dyskomfortu, szorstkość. Przywróć równowagę skórze suchej. Okryj ją opatrunkiem z pozyskiwanej naturalnie w procesie fermentacji bakteryjnej bio-nanocelulozy. Pozwól działać krystalicznie czystej wodzie lodowcowej oraz pełnej witamin borówce brusznicy. Odżywienie zapewnią proteiny, minerały oraz kwas mlekowy.

Zestaw krem i dwie maski to rytuał idealny dla skóry suchej. Krem codziennie dba o nawilżenie i ochronę przed odwodnieniem i czynnikami zewnętrznymi. Natomiast dwie maski to dwie sesje regeneracji. Można je stosować wtedy, kiedy czujemy, że skóra wymaga ukojenia. Aplikacja maski nie wymaga leżenia, więc rytuał można zastosować podczas codziennych domowych czynności, kiedykolwiek poczujemy, że tego potrzebujemy. Płachta bio-nanocelulozy to materiał doskonale dostosowujący się do kształtu twarzy, który jednocześnie zachowuje się bardzo podobnie do ludzkiego naskórka. Płachta nasączona jest bioemulsją o strukturze lamelarnej, której budowa przypomina budowę bariery hydrolipidowej skóry.

Kup rytuał dla skóry suchej Calluna Medica

W skład rytuału dla skóry suchej Calluna Medica wchodzą:

Krem do twarzy nawilżająco-odżywczy
Bio-nanocelulozowa maska odżywczo-nawilżająca
Bio-nanocelulozowa maska głęboko nawilżająca