Szarotka alpejska – wytrzymały kwiat o niesamowitych właściwościach

Piękno jest integralną częścią harmonii i równowagi w naszym ciele. Nie zaistnieje bez naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego ważne abyśmy dbali o siebie na każdym poziomie. 

W sferze duchowej, fizycznej oraz tej związanej z pielęgnacją urody. Składniki aktywne, występujące w przyrodzie, takie jak szarotka alpejska potrafią podarować nam wszystko, co najlepsze z natury.

Górski spokój

Majestatyczność i wiekowość gór przypomina nam o tym, jak bardzo jesteśmy zależni od natury. Nie bez przyczyny istnieje wiele gatunków roślin, które rosną i najlepiej rozwijają się tylko w górach. Mają one tam możliwość wzrostu i nabycia skoncentrowanych i skutecznych właściwości. Mieszczące się w górach ośrodki SPA, oferują nie tylko świeże powietrze, ale również zabiegi na bazie takich roślin, jak arnika, która wykazuje właściwości odżywcze i przeciwzapalne; dziurawiec, odnawiającego komórki; ściągającej i odmładzającej czarnej jagody oraz gentiany, która sprawdza się przy produkcji kosmetyków oczyszczających i tonizujących. Do tego typu dobroczynnych roślin należy również szarotka alpejska, znana z właściwości antyoksydacyjnych i regenerujących.

Właściwości szarotki alpejskiej

Szarotka (Edelweiss) to roślina wieloletnia należąca do rodziny astrowatych, rosnąca między innymi w Europie (w Polsce można ją spotkać przede wszystkim w Tatrach, gdzie jest objęta ścisłą ochroną gatunkową). Jest niska, rozetowa i zwykle nie przekracza 20 cm wysokości. Liście szarotki alpejskiej mają bardzo charakterystyczny wygląd: szaroniebieską barwę i wąsko lancetowaty, podłużny, zwężający się ku podstawie kształt. Natomiast ich właściwe kwiaty są bardzo małe, żółte i podobne do koszyczków. Roślina ta kwitnie w lipcu i sierpniu. Warunki jej uprawy są bardzo nietypowe, ponieważ naturalnie rośnie na terenach o wysokim nasłonecznieniu, ale charakteryzujących się zimnymi, śnieżnymi zimami, silnymi wiatrami i kamienistym, suchym podłożem. Oznacza to, że szarotki właściwie nie trzeba nawozić, podlewać i chronić przed chorobami oraz szkodnikami, za to źle znosi zmiany. Co ciekawe, gruba warstwa śniegu stanowi dla tej rośliny ochronę przed mrozem i wiatrem. Z tego powodu bardzo ważnym elementem jej pielęgnacji jest stosowanie osłon, aby uprawy nie przemarzły podczas zimy.

Szarotka alpejska i jej właściwości są znane już od wieków. Była ona ulubionym kwiatem cesarzowej Sissi. Według wielu legend, miała ona przynosić szczęście, zapewnić siłę i życiowy sukces. Przypisywano jej również magiczne moce. W Szwajcarii szarotka stanowiła symbol niewinności i czystości. Bywa nazywana nieśmiertelnym kwiatem, ponieważ jako jedna z nielicznych roślin nie traci swoich właściwości oraz piękna nawet po wysuszeniu. Ze względu na tę rzadką cechę często bywa wykorzystywana w suchych bukietach.

Szarotka alpejska w kosmetykach

Jako że szarotka alpejska należy do najbardziej wytrzymałych i odpornych roślin, jej ekstrakty świetnie sprawdzają się w kosmetykach o takich funkcjach. Kremy i inne specyfiki z ich dodatkiem chronią naszą skórę przed negatywnym wpływem środowiska, promieniami UV, a także przed oznakami starzenia. Szarotka zawiera duże ilości kwasu leontopodowego, który wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, działa przeciwzapalnie, przeciwdziała degradacji kolagenu, uelastycznia cerę, poprawia jej napięcie oraz zapobiega jej wiotczeniu.

Wielu producentów stosuje w swoich kosmetykach witaminę C, która uchodzi za jeden z najlepszych przeciwutleniaczy. Co ciekawe, świeży wyciąg z szarotki alpejskiej jest o 1,35 razy bardziej aktywny w tym zakresie.

Szarotka pomoże również w odzyskaniu spokoju i w pozbyciu się stresu. Wykazuje ponadto działania tonizujące, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i odtruwające. Nadaje się więc do różnych rodzajów skóry: zarówno do tej, która potrzebuje przede wszystkim oczyszczenia, jak i tej, której brakuje miękkości i jędrności. Usuwa niedoskonałości cery, poprawia owal twarzy oraz sprawia, że skóra staje się promienna i sprawia wrażenie wypoczętej. Wyciąg z szarotki alpejskiej bywa wykorzystywany do różnych typów produktów, m.in. kremów przeciwzmarszczkowych i przeciwsłonecznych, sztyftów i pomadek do ust, maseczek (również tych najpopularniejszych, w płachcie), ujędrniających balsamów do ciała, toników, kremów pod oczy, lotionów, a nawet napojów izotonicznych. Dzięki swoim nawilżającym właściwościom jest ona w stanie przyśpieszyć regenerację komórek, usunąć zmęczenie, odświeżyć, przywrócić siłę i witalność.