Przebarwienia skóry – jak z nimi walczyć?

Ciemne plamy na twarzy i rękach mogą oznaczać brak odpowiedniej regulacji w strukturze skóry. Choć ich pojawienie się jest naturalnym procesem, z przyczyn estetycznych warto zadbać o ich zminimalizowanie. Co stosować na przebarwienia skóry twarzy? Oto kilka naturalnych sposobów naturalny sposób.

Zadbana skóra o jednolitym kolorycie jest nie tylko naszą wizytówką, ale także pokazuje stan naszego zdrowia. Pojawianie się przebarwień może być sygnałem o zakłóceniu równowagi w organizmie. Jest kilka czynników, które sprzyjają powstawaniu przebarwień.

Plamy na skórze powstają w sytuacji, gdy melanocyty, czyli komórki wytwarzające melaninę (barwnik skóry) tracą równowagę. Może to wynikać z ich nierównomiernego rozmieszczenia, lub nadmiernej aktywności. Efektem takiego stanu rzeczy są ciemniejsze miejsca na twarzy, dekolcie, przedramionach, ramionach, dłoniach lub łydkach. Z takimi plamami zmaga się około 35% kobiet po 30-tym roku życia oraz 90% pań po 50-tce.

Co powoduje przebarwienia skóry?

Zmiany na skórze mogą być sygnałem, że wystawiamy nasze ciała na duże zbyt wyzwania. Spore znaczenie odgrywa tutaj promieniowanie ultrafioletowe, na które narażona jest skóra wystawiana często na słońce.

Inne czynniku powodujące powstawanie przebarwień skóry:

 • stany zapalne skóry (np. na skutek trądziku)
 • niektórych z intensywnych zabiegów kosmetycznych (mikrodermabrazja, peelingi chemiczne)
 • przyjmowaniu niektórych leków
 • stosowanie perfum lub kosmetyków na bazie substancji fotouczulających

CZYTAJ TAKŻE: Czego nie należy robić mając wrażliwą skórę

U młodszych kobiet, plamy pigmentacyjne mogą być wynikiem wahania hormonów spowodowanych na przykład ciążą, a także stosowaniem leków hormonalnych lub doustnej antykoncepcji. Zdarza się również, że przebarwienia nękają osoby cierpiące na zapalenie przydatków, (czyli narządów miednicy mniejszej), niedoczynności kory nadnerczy lub nadczynności tarczycy. Z kolei panie po 45-tym roku życia doświadczają zmian hormonalnych związanych z klimakterium lub/i stosowania hormonalnej terapii zastępczej, która również może wpłynąć na pigmentację skóry.

Rodzaje przebarwień:

 • Piegi – są ich dziedziczną odmianą, powstają w wyniku nierównomiernie rozmieszczonych melanocytów. Są niegroźne i dodają uroku posiadaczce. Innym rodzajem małych, ciemnych plamek są te, które możemy zaobserwować po ekspozycji skóry na słońce. Ich występowanie zależy od indywidualnej wrażliwości na jego promienie UV.
 • Ostuda – to spore przebarwienia w kolorze żółto-brązowym. Pojawiają się głównie na twarzy, na ogół w wyniku ciąży, intensywnych kąpieli słonecznych, przyjmowania leków hormonalnych lub tabletek antykoncepcyjnych. Trudno je zwalczyć, jednak można im zapobiegać, stosując odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.
 • Plamy wątrobowe – nazywane również starzeniem posłonecznym, wynikają ze słabszego funkcjonowania melanocytów w starszym wieku. Czynnikiem ryzyka jest tutaj również intensywne opalanie, nawet takie z kilku lat wstecz. Pojawiają się one głównie na twarzy, dekolcie i grzbietach dłoni. Są one bardzo trudne do usunięcia – w ich wypadku konieczny jest głęboki peeling chemiczny lub zabiegi dermatologiczne (laserowe lub azotowe).

Jeżeli na naszej skórze pokazują się przebarwienia, warto poświęcić chwilę na analizę problemu. Może to oznaczać , że nasza cera wymaga większej uwagi i pielęgnacji. 

Kosmetyki o wysokim stężeniu składników aktywnych, dedykowane dla kobiet dojrzałych, mogą pomóc w skórze w odzyskaniu równowagi. Zadaniem takich kremów jest wybielenie plam przy jednoczesnej redukcji aktywności melanocytów, a więc zapobiegają powstawaniu nowych przebarwień.

Kosmetyki do skóry z przebarwieniami

Krem do twarzy rozjaśniający i wyrównujący koloryt cery jest specjalistycznym i zaawansowanym produktem, dedykowanym kobietom, które dotyka problem plam pigmentacyjnych. Jest przeznaczony dla osób, których skóra wymaga uspokojenia po takich wyzwaniach jak:

 • częste przebywania na słońcu
 • zmiany hormonalnych
 • przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych
 • bycie w ciąży
 • zabiegi dermatologicznych i medycyny estetycznej
 • zmiany zapalne

Jego działanie opiera się też na wybieleniu istniejących już przebarwień i na nawilżeniu cery. W przypadku skóry problematycznej, ze skłonnościami do trądziku i przebarwień po wypryskach, ważne, aby zadbać o normalizację pracy komórek naskórka. 

Warto czasem na chwilę się zatrzymać i zadbać o regenerację zarówno ciała jak i umysłu. Zastosowanie maseczki w płachcie pozwoli na chwilę relaksu i zwiększy intensywność kuracji, dzięki maksymalnego stężeniu aktywnych. Bio-nanocelulozowa maska rozjaśniająca France ma właściwości zmniejszenia nadmiernej aktywności melanocytów, rozjaśnia kolor plam pigmentacyjnych i odżywia skórę. Maseczkę redukującą przebarwienia WŁOCHY, wyrównuje koloryt skóry, delikatnie wybielając cerę, dotkniętą zmianami pigmentacyjnymi oraz stymuluje procesy odnowy komórkowej.