Mikrobiom – dobre bakterie w służbie zdrowia i piękna

Coraz więcej mówi się o mikrobiomie ludzkiego organizmu. Nazywamy tak cały zbiór mikroorganizmów, które występują w danym siedlisku. W przypadku ludzkiego organizmu równowaga mikrobiomu warunkuje zdrowie człowieka.

Mikrobiom nazywany jest również mikrobiotą lub mikroflorą. To wszystkie wirusy, grzyby oraz bakterie, które zamieszkują nasz organizm. Choć, gdy jesteśmy zdrowi w ogóle nie myślimy o mikroorganizmach, które bytują w naszym ciele, to, gdy zdrowie zaczyna szwankować, często okazuje się, że to właśnie brak równowagi w mikrobiomie może być przyczyną. Choć bakterie, grzyby czy wirusy są niewielkie, to cała mikrobiota przeciętnego człowieka może ważyć nawet 2 kilogramy!

Równowaga mikrobiomu

Kluczem do zrozumienia istoty mikrobiomu jest wspomniana równowaga. Pośród milionów mikroorganizmów, które w nas żyją są te dobre, które sprzyjają naszemu zdrowiu i te złe, które nazywamy patogenami. Jeśli dobry mikrobiom jest silny i zdrowy, to nie pozwoli patogenom na atak, a tym samym nie dopuści do choroby lub infekcji. Niestety współczesny tryb życia, zbytnia dbałość o higienę, wprowadzenie do codziennego użycia detergentów bakteriobójczych, dieta bogata w przetworzoną żywność, rzadkie obcowanie z przyrodą mają wpływ na zaburzenia równowagi bakteryjnej.

Co zaburza równowagę mikrobiomu człowieka:

  • stosowanie antybiotyków
  • nadmierna higiena
  • stosowanie bakteriobójczych detergentów na co dzień
  • przetworzona żywność

Skład mikrobiomu człowieka jest bardzo zróżnicowany, jest on indywidualny dla każdego i niepowtarzalny. Oczywiście niektóre gatunki mikroorganizmów występują wszystkich, ale proporcje i konkretny skład jest różny u różnych ludzi. Powstawanie indywidualnej mikroflory organizmu człowieka ma początek jeszcze w życiu płodowym. Mikrobiom posiada zdolność przenikania przez łożysko i już na etapie ciąży następują wstępne zasiedlenie organizmu dziecka. Kluczowym momentem dla rozwoju mikroflory dziecka jest poród. Dziecko mając kontakt z drogami rodnymi matki, a potem z jej ciałem (najlepiej nagą skórą) ma szansę zostać zasiedlone prawidłowym mikrobiomem.

Badania nad mikrobiomem to obecnie prężna gałąź biologii, niektórzy naukowcy twierdzą, że niebawem będzie możliwe rozpoznanie człowieka właśnie po jego mikrobiomie, tak, jak po odciskach palców.

Mikrobiom jest istotny także dla zdrowia i piękna naszej skóry. To właśnie dobroczynne mikroorganizmy znajdujące się na jej powierzchni, w warstwie sebum, chronią ją przed dostępem grzybów, wirusów i innych patogenów. Badania udowadniają, że zaburzenia mikrobiomu skóry są odpowiedzialne na więcej schorzeń skórnych niż do tej pory przypuszczaliśmy. Są to między innymi atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, a także niektóre alergie skórne.

Jak dbać o mikroflorę bakteryjną?

Przede wszystkim warto postawić na produkty mikrobiotyczne w diecie. Należą do nich fermentowane produkty mleczne: kefir, jogurt, maślanka, mleko acidofilne, a także kiszonki. Dodatkowo można wspomagać się dobrej jakości suplementami diety. Preparaty wysokiej jakości zawierają co najmniej 10 miliardów komórek żywych bakterii.

Przy zdrowej diecie, dobre bakterie będą miały wiele pożywienia. Najlepszym są niestrawione resztki pożywienia, które zawierają inulinę, oligosacharydy, galaktooligosacharydy, fruktooligosacharydy. Aby taką pożywkę dla bakterii stworzyć, należy jeść: produkty z żyta, jęczmienia, rośliny strączkowe, a także banany, warzywa zielone, pomidory, czosnek, por i cebulę.

Dodatkowo bardzo ważne jest nawodnienie organizmu i niespożywanie zbyt dużej ilości cukru. Dotyczy to zarówno cukru przetworzonego, jak i produktów zawierających cukry proste występujące naturalnie. Ważne jest, aby spożywać jak najmniej chemii, konserwantów, utrwalaczy, sztucznych barwników, bo mają one zabójczy wpływ na dobroczynne bakterie.

Zadbanie o florę bakteryjną od wewnątrz wspomaga nie tylko zdrowie, ale także piękny wygląd. Bo swój mikrobiom ma także nasza skóra. Najlepiej dbać o niego zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Jak zadbać o dobroczynne organizmy, które znajdują się na jej powierzchni?

Jak dbać o mikrobiom skóry:

  • zadbaj o warstwę hydrolipidową naskórka
  • nie stosuj kosmetyków o zasadowym odczynie
  • używaj detergentów do twarzy jak najrzadziej
  • regularnie obniżaj pH skóry – lekko kwaśne środowisko jest najbardziej korzystne
  • używaj kosmetyków, które dbają o mikrobiom skóry

CZY WIESZ ŻE…

Bio-nanoceluloza do naszych masek do twarzy powstaje w procesie fermentacji bakteryjnej przeprowadzonej przez bakterie Gluconacetobacter xylinus E25? Struktura biocelulozy jest usieciowiona i trójwymiarowa. Jej włókna mają średnicę poniżej 100 nm, dlatego biocelulozę klasyfikuje się jako nanomateriał. Materiał ten jest całkowicie biokompatybilny, oznacza to, że nie jest traktowany przez organizm, jako ciało obce czy substancja toksyczna. Nasze maski w płachcie z bio-nanocelulozy nasączone są bioemulsją, która ma strukturę lamelarną (imitującą ułożenie lipidów w warstwie hydrolipidowej naskórka). Stosowanie masek z bio-nanocelulozy od Calluna Medica nie zaburza równowagi mikrobiomu skóry.