Moc rytuałów w pielęgnacji twarzy

Pielęgnacja twarzy, aby była skuteczna i prowadziła do wyznaczonych celów, musi spełniać kilka warunków. Najważniejsza jest prawidłowa diagnoza potrzeb skóry. Równie ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków i wdrożenie indywidualnie dobranych codziennych, tygodniowych i miesięcznych rytuałów pielęgnacyjnych. Sprawdź, jaka jest ich rola w drodze do pięknej i promiennej cery.

Niezależnie od typu skóry oraz tego, jakie cele chcemy osiągnąć, warto pamiętać, że brak konsekwencji i przypadkowość nie służy pięknej cerze. Stosowanie wielu kosmetyków, różnych marek, przeznaczonych do nie naszego rodzaju skóry, „przeładowanie” składnikami odżywczymi, natłuszczającymi lub przeciwnie: nadmierne działanie antybakteryjne, ściągające, może być zgubne w skutkach.

Krok pierwszy: rozpoznaj potrzeby cery

Aby zaplanować skuteczną i konsekwentny schemat w pielęgnacji oraz dobrać najlepsze rytuały, należy rozpoznać typ skóry oraz jej aktualne potrzeby. To, że cera w okresie zimowym się przetłuszcza nie musi oznaczać, że wymaga tylko ściągania i matowienia. Reakcja w postaci nadmiernej produkcji sebum często jest wynikiem przesuszenia i odwodnienia. W ten sposób cera z natury sucha i wrażliwa próbuje zabezpieczyć się przed utratą wody i czynnikami zewnętrznymi. W takim przypadku mówimy o cerze wrażliwej-odwodnionej. Stosowanie inwazyjnych kosmetyków do cery tłustej może jej tylko zaszkodzić.

Z kolei skóra z przebarwieniami, nierównym poziomem melaniny, wymaga nawilżenia, ukojenia i odżywienia, a nie tylko wybielania i regulacji intensywności procesu melanogonezy (powstawania barwnika w skórze). Zwykle przebarwienia są skutkiem zawirowań hormonalnych, ekspozycji na słońce lub stanów zapalnych. Stąd wymagane jest także działanie łagodzące skutki problemów z przeszłości.

Podobnie jest z działaniem przeciwstarzeniowym. Skóra dojrzała wymaga nie tylko składników anti-age, ale nawet bardziej niż młoda, nawilżenia i regeneracji oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Wszystko to dlatego, że ma ona mniejsze możliwości regeneracji. Właśnie w przypadku cery dojrzałej kwestia rutyny i regularnych rytuałów jest kluczowa.

Czym jest rutyna w pielęgnacji twarzy?

Rutyna to inaczej codzienne zwyczaje związane z pielęgnacją twarzy. To powtarzalne czynności, które wykonujemy codziennie. Mówi się o rutynie codziennej, rutynie tygodniowej, a nawet miesięcznej. Pewne czynności i zabiegi należy powtarzać codziennie, jak oczyszczanie, inne co tydzień – np. zabiegi kojące i regeneracyjne, a raz na miesiąc czy na kilka miesięcy warto stosować dopasowane do potrzeb skóry zabiegi profesjonalne.

Czym jest rytuał w pielęgnacji twarzy

Rytuał jest sekwencją czynności i zabiegów pielęgnacyjnych, która związana jest z poświęceniem czasu nie tylko na aplikację kosmetyków, ale także na relaks i regenerację. Rytuał wykonuje się z uwagą i skupieniem, to czas, który poświęcamy tylko sobie i swojej urodzie. Rytuał łączy działanie kosmetyków z działaniem psychologicznym – jego efektem ma być ukojenie, regeneracja