Jak prawidłowo zadbać o cerę suchą?

Choć może się wydawać, że cera sucha jest najmniej problematyczna, to w praktyce jej pielęgnacja okazuje się bardzo wymagająca. Musisz wiedzieć, że ten typ cery jest najbardziej narażony na szybkie starzenie się. Jak o nią zadbać, aby dłużej cieszyć się młodym wyglądem? Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować cerę suchą.

Jak rozpoznać rodzaj cery?

Czy wiesz, jaki masz rodzaj cery? Jeśli dotąd tego nie sprawdziłaś, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że używasz niewłaściwych kosmetyków. Każdy typ cery ma nieco innego wymagania. Jak się zapewne domyślasz, sucha cera potrzebuje w szczególności nawilżenia. Ale nie tylko. Zanim jednak przejdziemy do omówienia jej pielęgnacji, warto sprawdzić, czy aby na pewno jesteś posiadaczką cery suchej.

Cera sucha – charakterystyka

Jak rozpoznać rodzaj cery? Wystarczy, że poznasz cechy charakterystyczne każdej z nich. Skupmy się na cerze suchej. Co ją wyróżnia? Będzie to przede wszystkim:

 • brak elastyczności/wiotkość
 • uczucie ściągnięcia i łuszczenie,
 • drobne zmarszczki,
 • zaczerwienienie (pojawia się m.in. po demakijażu)
 • pieczenie i skłonność do podrażnień,
 • matowość,
 • kolor jasnoróżowy lub jasnożółty,
 • widoczne naczynia krwionośne.

Twoja skóra na twarzy łatwo ulega podrażnieniom? Wystarczy delikatny zabieg kosmetyczny, a nawet demakijaż, aby stała się zaczerwieniona? A może przez skórę prześwitują naczynia krwionośne? W takim razie najpewniej Twój typ cery, to cera sucha.

Cera sucha – przyczyny

Najczęstszą przyczyną cery suchej jest genetyka. W takim przypadku należy po prostu nauczyć się o nią odpowiednio dbać. Wbrew pozorom nie występują ona tak często. Zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj cery, to cera mieszana. 

Posiadanie cery suchej ma swoje plusy, jak i minusy. Niestety, starzeje się ona najszybciej lecz nie powinna za to powodować dużych problemów, jeśli wziąć pod uwagę powstanie zaskórników czy też pryszczy. Zazwyczaj nie dotyka jej też trądzik.

Ważne!Cera sucha bywa mylona ze skórą odwodnioną. Ta druga może pojawić się w przypadku każdego rodzaju cery i najczęściej jest stanem okresowym. Oznacza to, że po wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji odwodnienie łatwo wyeliminować. 

Jak pielęgnować suchą skórę?

Pielęgnacja cery suchej powinna sprowadzać się głównie do jej nawilżenia i natłuszczenia. Kluczowe znaczenie ma także jej odżywienie, dlatego warto wybierać kosmetyki, które zawierają konkretne składniki aktywne dla cery suchej. Zadbać należy również o wykonywanie delikatnych peelingów. Dobrze sprawdzi się chociażby peeling enzymatyczny.

Masz cerę suchą? SIęgnij po te składniki:

 • aloes,
 • miód,
 • algi,
 • oleje roślinne,
 • witamina E,
 • kwas hialuronowy.

Kremy do cery suchej – co powinny mieć w składzie?

Krem na suchą skórę warto stosować minimum dwa razy dziennie. Najlepiej rano i wieczorem. Krem nawilżający pod makijaż to rozwiązanie wręcz obowiązkowe. Pielęgnacja powinna być regularna. 

Pamiętaj jednak, aby krem mocno nawilżający do twarzy zastosować przynajmniej 20-30 minut przed położeniem podkładu. Musi mieć czas aby dobrze się wchłonąć. Unikać należy także promieni UV, ale to dotyczy każdego typu cery o czym więcej możesz przeczytać w naszym artykule: 3 zasady naturalnej pielęgnacji.

Co powinien zawierać krem do suchej skóry? Na pewno świetnie sprawdzą się opisane wyżej składniki, ale również woda lodowcowa czy też hydrolizat z jogurtu. Świetnym składem wyróżnia się nasz krem nawilżający do twarzy, który znajdziesz tutaj. Krem do bardzo suchej skóry może być wzmocniony o mocznik. 

Sam krem to nie wszystko, warto zaopatrzyć się także w tonik do cery suchej. Wówczas uzyskasz optymalne nawilżenie.

Jakich kosmetyków unikać, gdy masz cerę suchą?

Kosmetyki przeznaczone do cery suchej nie powinny zawierać alkoholu. Ma on działanie wysuszające, dlatego może pogorszyć kondycję skóry. Unikać należy również peelingów gruboziarnistych.