Jak czytać składy kosmetyków?

W jaki sposób poznać, czy kosmetyk, który wybrałaś, aby na pewno jest dla Ciebie odpowiedni? Droga jest tylko jedna – sprawdź skład kosmetyku. Co jednak kiedy przyglądając się etykiecie ze składem, widzisz wiele nazw i skrótów, które są Ci obce? Spieszymy z pomocą! Sprawdź, jak czytać składy kosmetyków i po czym rozpoznać, czy masz do czynienia z kosmetykiem naturalnym. 

Skład INCI – analiza składu kosmetyków

International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (INCI) to informacja, którą znajdziesz na opakowaniu każdego kosmetyku. Co dokładnie zawiera? Jak sprawdzić skład kosmetyków? Jest to spis substancji, które zawiera dany produkt. Co jednak istotne, są to informacje dotyczące jedynie obecności konkretnych składników, bez uwzględnienia ich procentowej zawartości. Najczęściej jednak poszczególne substancje są wypisane zgodnie z ich stężeniem. Oznacza to więc, że te wypisane na początku wykazują największe stężenie w kosmetyku, a te na końcu – najniższe. 

Jak czytać skład kosmetyków? Zawsze od lewej do prawej.

Ważne!
Składniki w stężeniu mniejszym niż 1% mogą znajdować się spisie składu w dowolnej kolejności. 

Jakich składników unikać w kosmetykach?

Aby móc zinterpretować skład kosmetyku, musisz sprawdzić skład kosmetyków i wiedzieć, które składniki uchodzą za niepożądane. Będzie to m.in.:

 • parafina i składniki ropopochodne – na temat parafiny powstało wiele sprzecznych informacji, dlatego obecnie trudno stwierdzić, czy ma negatywny wpływ na naszą skórę. Jedno jest pewne – tworzy na skórze nieprzepuszczalną warstwę ochronną, co może utrudnić wymianę gazową. Unikać powinny jej zwłaszcza osoby, które mają cerę mieszaną, tłustą lub trądzikową;
 • glikol propylenowy – to pochodna ropy naftowej, która może wykazywać działanie drażniące;
 • Formaldehyd – trujący gaz drażniący drogi oddechowe i oczy;
 • chemiczne filtry UV – ich stosowanie może powodować zmiany hormonalne;
 • parabeny – znaczna część z nich ma negatywny wpływ na na funkcjonowanie układu hormonalnego, unikać należy zwłaszcza takich parabenów jak: Butylparaben, Benzylparaben, Ethylparaben i Isobutylparaben;
 • konserwanty – nierzadko uczulają i obciążają skórę. Do szkodliwych konserwantów zalicza się m.in. Chlorhexidine, Disodium EDTA, Imidazolidinyl Urea, Methylisothiazolinone.

Które składniki są warte zainteresowania?

A które substancje wykazują pozytywne działanie? Jakich składników warto szukać podczas analizy składu kosemtyków?

 • Oleje naturalne – stanowią źródło witamin i kwasów tłuszczowych. Są także silnymi antyoksydantami. 
 • Ekstrakt z białej trufli – bogaty w aminokwasy, witaminy i związki cukrowe. Chroni skórę przed utratą nawilżenia i sprężystości.
 • Woda lodowcowa – nawilża, rewitalizuje i łagodzi podrażnienia. Zalecana szczególnie dla cery wrażliwej. 
 • Beta glukan z owsa – zwiększa poziom nawilżenia skóry, poprawia jej elastyczność i koloryt.
 • Witamina E – neutralizuje wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia skóry.
 • Kwas hialuronowy – wykazuje silne działanie nawilżające, ujędrniające i wzmacniające strukturę skóry. 
 • Skwalan – zapewnia poprawę miękkości i jędrności skóry.

Po czym poznać, że kosmetyk jest naturalny?

Kosmetyk naturalny powinien zawierać w większości substancje pochodzenia naturalnego, a więc pochodzenia roślinnego, mineralnego oraz zwierzęcego (ale wytwarzane bez szkody dla zwierząt, np. wosk pszczeli). Co oznacza “w większości”? Najczęściej w przynajmniej 95%. A jak sprawdzić, czy kosmetyk jest naturalny? I w tym przypadku, musisz sprawdzić skład kosmetyku.

Chcesz mieć pewność, że wybierasz kosmetyki naturalne wysokiej jakości? Sprawdź ofertę Calluna Medica. Nasze kosmetyki bazują na starannie wyselekcjonowanych składnikach, które łączą naturę z technologią. Dzięki temu mogą działać jeszcze skuteczniej.