Pielęgnacja skóry twarzy – na co zwrócić uwagę?

Pielęgnacja skóry twarzy

Pielęgnacja twarzy jest bardzo istotnym elementem  codziennej porannej i wieczornej rutyny. Aby prawidłowo troszczyć się o naszą cerę, musimy najpierw określić jaki typ cery u nas występuje – tak, aby pod tym kątem dobierać kosmetyki i produkty. Prawidłowa pielęgnacja twarzy składa się z kilku etapów, które powinny być przeprowadzane rano oraz wieczorem. Bardzo ważnym etapem jest oczyszczanie twarzy przed każdym zamiarem nakładania nowych produktów na delikatną skórę. W zależności od pory dnia przygotowujemy wówczas naszą cerę na działanie różnych warunków – na dzień dbamy o ochronę przed promieniami UVA i UVB oraz tworzymy bazę z zazwyczaj delikatnych kosmetyków pod makijaż, natomiast na noc, dzięki odpowiednim produktom pomagamy naszej cerze przejść regeneracje i zapewnić jej odpowiedni odpoczynek.

Odpowiednio dobrane produkty są kluczowe w prawidłowej pielęgnacji twarzy, więc warto zwrócić uwagę, jaki typ cery u nas występuje.

Należy także pamiętać, że problemy z cerą mogą mieć podłoże zdrowotne, dlatego nie należy ich lekceważyć i oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków, powinniśmy zasięgnąć rady u dermatologa.

Typy cery

Podstawowe typy cery to normalna, mieszana, sucha, tłusta, z przebarwieniami i naczynkowa. Aby prawidłowo zadbać o siebie, należy określić, która z nich u nas występuje i dowiedzieć się jak prawidłowo ją pielęgnować. Schemat pielęgnacji twarzy jest również bardzo istotny – pozwoli nam usystematyzować kolejność nakładania produktów, tak aby idealnie ze sobą współgrały.

Pielęgnacja skóry twarzy

Cera normalna

Ten rodzaj skóry jest najmniej problematyczny – cera jest jednolita, gładka, równomiernie unaczyniona. Nie jest ani przesuszona, ani przetłuszczona. Ten typ cery jest charakterystyczny dla wieku dziecięcego i rzadko utrzymuje się w wieku dorosłym. Jej pielęgnacja nie jest wymagająca – należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu twarzy oraz regularnym stosowaniu kremów umiarkowanie nawilżających, aby nie przesadzić z natłuszczeniem, ale jednocześnie nie doprowadzić do przesuszenia.

Cera mieszana

Jest to typ cery, który zawiera jednocześnie partie przetłuszczone jak i suche. Skóra policzków i żuchwy zazwyczaj jest sucha, napięta, może się łuszczyć, natomiast skóra czoła, nosa i brody charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum i jest stale przetłuszczona. Z racji tak dużej różnorodności kondycji cery przy tym typie, pielęgnacja skóry twarzy w takich przypadkach nie jest łatwą sprawą. Należy dobrać kosmetyki, które jednocześnie nawilżą i zregenerują suche pola twarzy oraz znormalizują partie przetłuszczone.

Warto wybrać produkty o działaniu nawilżającym i odżywczym, a jednocześnie charakteryzujące się lekkimi formułami – tak, aby nie obciążały skóry, szybko się wchłaniały i nie blokowały porów. Dzięki takim cechom kosmetyki będą normalizować przetłuszczające się fragmenty oraz nawilżać i regenerować suche partie. Do codziennego oczyszczania twarzy idealnie sprawdzi się nawilżający żel do mycia twarzy, który usunie nadmiar sebum oraz nawilży i załagodzi podrażnienia napiętej skóry.

Cera sucha

Cera sucha charakteryzuje się poszarzałym kolorytem, szorstkością w dotyku, a także złuszczaniem. Posiadacze takiego typu skóry zmagają się z notorycznymi podrażnieniami, brakiem elastyczności oraz nierzadko z pajączkami – czyli pękniętymi naczynkami w powierzchownych warstwach skóry. Z racji obniżonej produkcji sebum, cera szybko traci wodę i jest bardziej podatna na pojawienie się zmarszczek oraz utratę jędrności. Ten typ cery wymaga dogłębnego, regularnego nawilżenia za pomocą kremów – sprawdzi się tutaj idealnie Krem nawilżający do twarzy Calluna Medica. Pielęgnację skóry twarzy warto wspomóc stosując także maseczki, takie jak Norway maska głęboko nawilżająca lub Poland maska odżywczo-nawilżająca.

Cera tłusta i trądzikowa

Typ tej cery zmaga się z odwrotnym problemem, niż opisany wyżej – czyli z nadmierną produkcją sebum. Pojawianie się niedoskonałości spowodowane jest zapychaniem porów przez sebum, złuszczające się komórki naskórka oraz nieprawidłowo dobrane, zbyt ciężkie kosmetyki, przez co stan zapalny zmian na skórze się zaostrza, powodując zaczerwienie, ból i dyskomfort. Trądzik występuje pod różną postacią i nasileniem. Powstawanie zmian skórnych wiąże się z nadmiernym wytwarzaniem łoju i wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają przewód wyprowadzający, zamykając jego ujście. Bardzo często dochodzi do zapalenia takiej okolicy przez nadkażenie bakteriami stale obecnymi na naszej skórze, przez co pielęgnacja i oczyszczanie twarzy są wyjątkowo istotne. W celu obniżenia produkcji sebum i ograniczenia przetłuszczania skóry warto sięgnąć po Krem do cery tłustej i mieszanej Calluna Medica.

Podłoże trądziku mogą stanowić genetyczne predyspozycje oraz zaburzenia hormonalne. Przy poważniejszych przypadkach warto skonsultować się z dermatologiem, by pomógł w doborze leków (jeśli są konieczne) oraz poradzić się, czy używane przez nas kosmetyki są odpowiednie. Dodatkowo może zalecić nam konkretne kroki pielęgnacji twarzy, które w naszym przypadku okażą się skuteczne.

Cera z przebarwieniami

Przebarwienia powstają poprzez nieprawidłowe nagromadzenie się melaniny w konkretnych punktach twarzy. Głównymi przyczynami powstawania przebarwień jest promieniowanie UV, wcześniejsze stany zapalne skóry, zaburzenia hormonalne, starzenie się skóry, czy blizny po trądziku. W celu złagodzenia przebarwień można stosować odpowiednie kremy, które załagodzą zmiany barwnikowe. Warto wziąć pod uwagę Krem na przebarwienia na twarzy Calluna Medica, który rozjaśnia przebarwienia i ujednolica koloryt skóry, a jednocześnie odżywia ją i nawilża.

Cera naczynkowa

Popękane naczynka w głównej mierze na policzkach to charakterystyczna cecha cery naczynkowej. Taka skóra wymaga wyjątkowo delikatnego traktowania oraz zabiegów pielęgnacyjnych mających na celu uszczelnienie naczyń krwionośnych. Skóra naczynkowa jest bardzo podatna na podrażnienie i pieczenie. Należy dołożyć wszelkich starań, by nie dopuścić do pękania kolejnych naczynek – ponieważ jest to proces nieodwracalny. Do codziennej pielęgnacji twarzy z cerą naczynkową idealnie nadaje się delikatny Krem nawilżający do twarzy oraz Mgiełka do twarzy PH Balance.

Pielęgnacja twarzy krok po kroku

Oprócz dobrej jakości kosmetyków dobranych odpowiednio do naszej cery, bardzo istotnym elementem dbania o cerę, jest kolejność nakładanych produktów. Rozpisany i powtarzany schemat pielęgnacji twarzy pomoże nam wypracować zwyczaj stosowania kosmetyków codziennie, nie zapominając o żadnym z nich – przez co efekty będą szybciej widoczne. Kolejność jest ważna, ponieważ niektóre kosmetyki reagują ze sobą, nasilając lub osłabiając wzajemne działanie. Jakie są więc kroki pielęgnacji twarzy? W zależności od tego, czy mówimy o pielęgnacji porannej czy wieczornej, poszczególne etapy mogą się różnić.

Poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku:

  • Oczyszczanie
  • Tonizacja
  • Serum
  • Krem nawilżający
  • Krem z filtrem SPF

Oczyszczanie twarzy krok po kroku: rano powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dokładne mycie skóry twarzy, ponieważ na noc nakładamy olejki i kremy o cięższej konsystencji. Używamy do tego żelu do mycia lub pianki, idealnie nada się tutaj Nawilżający żel do mycia twarzy. Dobierając delikatne produkty myjące unikniemy nieprzyjemnego uczucia napięcia skóry po myciu.

Tonizacja, czyli przywracanie prawidłowego pH skóry. Pomaga zniwelować napięcie skóry po jej oczyszczeniu, dodatkowo łagodzi podrażnienia i idealnie przygotowuje skórę do nałożenia serum w kolejnym kroku – pomaga w jego wchłanianiu.

Serum – jest to etap opcjonalny. Serum zawiera wysokie stężenia niektórych składników, które występują w uniwersalnych kremach. Dobierając odpowiednie serum, można skupić się na konkretnym problemie skórnym.  Zachęcamy do zerknięcia na nasze Serum anti-age, przeznaczone do pielęgnacji cery dojrzałej.

Krem nawilżający – bardzo istotny etap porannej (jak i wieczornej) pielęgnacji twarzy. Należy pamiętać, że każdy typ cery powinien być regularnie nawilżany, nawet cera przetłuszczająca się. Bez odpowiedniego nawilżenia makijaż będzie nietrwały, a skóra straci swój blask. Na podstawie powyższej charakterystyki skóry twarzy należy dobrać odpowiedni dla siebie krem. Istotna jest również pora roku – w upalne dni sięgniemy raczej po kremy lekkiej konsystencji, natomiast zimą, przy ekspozycji cery na mróz oraz wysuszone przez kaloryfery powietrze użyjemy  jednak bardziej chroniący, cięższy krem.

Krem SPF, który wbrew powszechnemu przekonaniu powinniśmy stosować cały rok, a nie tylko latem. Promieniowanie UV emitowane jest niezależnie od pory roku i przyczynia się do przyspieszenia procesów starzenia się, powstawania zmarszczek, przebarwień oraz plam pigmentacyjnych.

Krem z filtrem nakładamy na sam koniec – po nałożeniu kremu nawilżającego, tuż przed ewentualnym makijażem.

Wieczorna pielęgnacja twarzy krok po kroku:

  • Demakijaż
  • Oczyszczanie
  • Tonizacja
  • Peeling i maska do twarzy
  • Krem odżywczy

Demakijaż, czyli pierwszy etap usunięcia makijażu olejkami lub płynem micelarnym. Zależy od preferencji którą formę się wybierze – nie każdy lubi uczucie olejków na twarzy. Jest to najważniejszy etap wieczornej pielęgnacji twarzy. Należy pamiętać, że przy zmywaniu makijażu nie wolno mocno trzeć wacikiem po skórze – powoduje to podrażnienia.

Oczyszczanie twarzy  – czyli tak jak rano, dokładne mysie twarzy pianką lub żelem. Dzięki temu usunięte zostaną resztki podkładu czy tuszu. Po prawidłowym przygotowaniu skóry twarzy, można przystąpić do nakładania produktów, które pomogą zregenerować się cerze i odżywią ją w nocy.

Tonizacja odbywa się na takiej samej zasadzie jak poranny etap.

Peeling i maska do twarzy – te etapy wykonujemy 1 – 2 razy w tygodniu, zawsze na oczyszczonej skórze. Peelingi mogą być enzymatyczne lub mechaniczne, przy czym enzymatyczne nie pozostawiają podrażnień, są wskazane więc dla skóry bardziej wrażliwej, suchej, naczynkowej.

Krem odżywczy na noc różni się konsystencją i składem od tych używanych na dzień. Ma on na celu odżywiać skórę, pomóc w jej regeneracji. Kremy na noc są dość ciężkie, co oznacza, że rano należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu twarzy, by pozbyć się jego resztek.

Po wdrożeniu powyższych kroków w pielęgnacji twarzy już po kilku dniach będziemy mogli zauważyć pierwsze oznaki poprawy kondycji cery. Stanie się ona bardziej odżywiona, sprężysta i pełna blasku.

Dodatkowo…  masaż twarzy!

Wraz z wiekiem skóra traci jędrność i sprężystość. Przyczyną jest zmniejszenie syntezy kolagenu i elastyny, a także utrata napięcia mięśni twarzy, które są bezpośrednio przyczepione do skóry. Ich zwiotczenie powoduje zmniejszenie napięcia skóry i daje zmęczony wygląd. Masaż twarzy jest idealnym i bardzo prostym  sposobem na pobudzenie tych mięśni oraz komórek skóry do pracy. Mało wymagająca metoda może zdziałać naprawdę wiele i poprawić diametralnie kondycję naszej skóry. Idealnie, gdyby taki masaż znalazł się w naszym codziennym schemacie pielęgnacji twarzy.

Jak wykonać masaż twarzy samodzielnie? Jest to bardzo prosta procedura, nie wymaga ona żadnych przyrządów. Przed przystąpieniem do masażu należy pamiętać o dokładnym umyciu twarzy oraz nałożeniu kremu nawilżającego. Ręce oczywiście również powinny być czyste. Podstawowe wykonywane ćwiczenia to:

  • ruchy palcami środkowym i wskazującym od żuchwy do policzków i czoła
  • okrężne ruchy palców obu dłoni odśrodkowo: od żuchwy do czoła, od brody do policzków, od nosa do uszu i od środka czoła do skroni
  • uciskanie brody, okolicy dolnej i górnej wargi, łuków brwiowych oraz skroni
  • delikatne okrężne ruchy na dolnej powiece od wewnętrznego do zewnętrznego kącika, a następnie na górnej powiece w odwrotnym kierunku;
  • delikatne opukiwanie opuszkami palców każdą część twarzy

Dzięki takiemu masażowi pobudzamy mięśnie twarzy do pracy, przez co poprawia się niemal natychmiastowo owal twarzy, drobne zmarszczki się wygładzają, a pobudzone komórki wznawiają syntezę kolagenu i elastyny, przez co proces starzenia jest opóźniany. Dodatkowo masaż poprawia krążenie krwi i przepływ limfy okolic twarzy i dekoltu, dzięki temu niwelowana jest opuchlizna, worki pod oczami i szary koloryt cery. Dodatkowo, masaż twarzy jest wspaniałym sposobem na relaks i odprężenie oraz obniżenie poziomu stresu. Warto dodać nawyk wykonywania masażu do kroków pielęgnacji twarzy wraz odpowiednio dobranymi kosmetykami. Stosowanie takiej kombinacji da bardzo szybkie efekty w poprawie kondycji naszej cery.

Pamiętaj, jeśli zmagasz się z problemami skórnymi od dłuższego czasu, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który wdroży odpowiednie leczenie. Nierzadko przyczynami złej kondycji skóry są zaburzenia hormonalne oraz zakażenia bakteryjne, a to wymaga farmakologicznego wsparcia. Pojawiające się porady o pielęgnacji twarzy na blogach i stronach internetowych są bardzo dobrą wskazówką jak postępować, jednak nie należy całkowicie rezygnować z opinii dermatologa.

Więcej informacji na https://callunamedica.com/pl/