Cera tłusta – charakterystyka i pielęgnacja

Cera tłusta

Twarz to wizytówka naszej osoby. Bardzo często oceniamy ludzi pod wpływem pierwszego rzucenia okiem na jego wizerunek – nawet jeśli dzieje się to nieświadomie. Problemy z cerą mogą sprawiać nam dużo przykrości i przyczyniać się do braku komfortu i niskiej samooceny. Oczywiście tak nie powinno być! Nasza twarz nie definiuje naszej osobowości, jest natomiast na pierwszej linii podczas kontaktów z innymi ludźmi. Jeśli uważasz, że twoja skóra wymaga specjalnej pielęgnacji ze względu na notoryczne świecenie się i nadprodukcję sebum, co zrobić z „tłustą twarzą”, bo prawdopodobnie zmagasz się właśnie z typem tłustej cery.

Cera tłusta – charakterystyka

Skóra tłusta spowodowana jest nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Nadmiar sebum powoduje permanentne błyszczenie się skóry, co może być problemem estetycznym. Dodatkowo zwiększona produkcja łoju przyczynia się do poszerzania porów – czyli ujść gruczołów łojowych. Bardzo często zdarza się, że podczas złuszczania się nabłonków kanalików wyprowadzających gruczoły łojowe dochodzi do zatkania ujścia przewodu i stanu zapalnego – tak powstaje trądzik. Przy zaognionym „pryszczu” przez drażnienie, a nawet samoistnie dostają się do wewnątrz bakterie, które pogłębiają problem.

Aczkolwiek należy też spojrzeć na cerę tłustą z innej perspektywy. Dzięki stałej ochronie sebum, skóra tłusta nie wysycha, przez co zachowuje jędrność dużo dłużej niż w przypadku innych typów cery. Zmarszczki przy tłustej cerze powstają dużo później.

Tłusta cera – przyczyny

Wzmożona praca gruczołów łojowych może mieć różne podłoże. Przyczyny mogą być genetyczne, zdrowotne, a także zewnętrzne – spowodowane nieprawidłową pielęgnacją.

Uwarunkowania genetyczne

Niektóre cechy naszego wyglądu oraz metabolizmu są dziedziczone i nie mamy na nie wpływu. Jeśli członkowie naszej rodziny mają podobny typ cery i żadne kosmetyki czy leki nie pomagają w pełni ustabilizować i ograniczyć wydzielania sebum, to prawdopodobnie przyczyną cery tłustej w naszym wypadku będą predyspozycje genetyczne. Ale to nie katastrofa! Kremy do cery tłustej są opracowane tak, by nie pogłębiały problemu i maskowały nadprodukcję sebum. Nie przejmuj się – świecące czoło to nie jest koniec świata. W ciężkich przypadkach warto również zasięgnąć rady u dermatologa, w szczególności, gdy oprócz tłustej cery pojawia się u nas zaogniony trądzik powodujący ból i dyskomfort.

Przyczyny hormonalne

Przyczyną skóry tłustej mogą być na tle endokrynnym, gdy rozregulowany jest nasz układ hormonalny. W takim wypadku razem z tłustą cerą można zauważyć nadmiernie przetłuszczające się włosy. Przyczyną takich anomalii jest nadprodukcja androgenów oraz progesteronu.  W naturalnych warunkach androgeny są produkowane w jądrach u mężczyzn oraz w mniejszym stopniu u kobiet przez jajniki na ściśle ograniczonym poziomie. Progesteron natomiast jest typowo żeńskim hormonem produkowanym przez jajniki.  Nadprodukcja tych hormonów powoduje wzmożone działanie gruczołów łojowych. Produkcja łoju jest naturalna i prawidłowa – oczywiście w niewielkiej ilości. Zapobiega przesuszaniu skóry i włosów i zapobiega wnikaniu mikroorganizmów oraz związków drażniących do jej wnętrza.

Zaburzenia czynności układu hormonalnego, w szczególności wspomniany wysoki poziom androgenów i nadmierne wytwarzanie progesteronu u kobiet, odpowiedzialne są za rozwój łojotoku. Komórki naskórka, czyli keratynocyty oraz sebocyty – komórki budujące gruczoły łojowe, w obrębie mieszka włosowego przekształcają testosteron do dihydrotestosteronu, który jest najaktywniejszym androgenem stymulującym wytwarzanie łój.

Można to zauważyć u dojrzewających nastolatków, u których układ endokrynny jest na etapie kształtowania i występują naprzemienne wahania hormonów. Młode osoby z tego względu bardzo często mają zbyt tłustą skórę twarzy, co prowadzi do trądziku. Kobiety w ciąży, u których wzrasta poziom progesteronu, który jest hormonem podtrzymującym ciążę można również zauważyć zmianę kondycji cery.

Jednak nadmiar sebum spowodowany nieprawidłową ilością hormonów może dotykać także osoby  – zarówno kobiety, jak i mężczyzn niezależnie od stanu fizjologicznego czy okresów zmian fizjologicznych jak dojrzewanie czy ciąża. Androgeny są powszechnie nazywane hormonami męskimi, to występują one w organizmach obu płci. Na ich poziom duży wpływ ma działanie nadnerczy. Ich pracę może zaś zaburzyć przykładowo zbyt duży poziom stresu. Wówczas organizm może zareagować nie tylko podwyższonym poziomem androgenów, ale także wzmożoną produkcją kortyzolu obniżającego odporność. W tym wypadku przez kortyzol wszelkie zmiany skórne goją się dużo wolniej – więc trądzik utrzymuje się przez dłuższy okres czasu. Na kondycję naszej cery jak widać wpływa jakość naszego życia. Odpowiednia dawka snu obniża poziom stresu, uspokaja nadnercza, obniża wydzielanie wspomnianych hormonów, przez co poprawia się stan naszej cery. A więc to nie są puste porady, by wysypiać się w celu poprawy stanu skóry!

Jeżeli nie daje nam spokoju nasza tłusta cera, porady powinniśmy również zasięgnąć u endokrynologa, który sprawdzi poziom hormonów we krwi i jeśli będzie to konieczne – wspomoże lekami uregulowanie gospodarki hormonalnej naszego organizmu.

Zaburzenia przemiany materii

Problemy z układem trawiennym także mogą być powodem cery tłustej. Nieprawidłowe przyswajanie pokarmów spowodowane np. ubogą mikrobiotą jelitową będzie wpływać na niedobory witamin i minerałów. Tak samo będzie oczywiście wpływać zła dieta uboga w związki odżywcze – bo nie będą one dostarczane organizmowi z zewnątrz. Warto raz na rok przeprowadzać badania krwi, które pokażą nam ewentualne niedobory, mogące być przyczyną tłustej cery.

Nadmierna ekspozycja na słońce

Kojarzysz ten mit, że słońce dobrze wpływa na skórę tłustą? To jedna z bardziej krzywdzących urodowych porad, która niejedną osobę doprowadziła do szaleństwa po letnich miesiącach. Słońce wcale nie jest sprzymierzeńcem cery tłustej. Wręcz przeciwnie!

Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne doprowadza do nadmiernego wysuszenia się skóry. W ramach kompensaty, organizm stara się nadrobić straty i pobudza gruczoły łojowe do działania na wzmożonych obrotach. A gdy ich ujścia zostają zatkane, to standardowo powstaną na niej wypryski i trądzik. Należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem, by dodatkowo chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Pielęgnacja cery tłustej

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry tłustej to podstawowa i najczęstsza przyczyna z problemami skórnymi. Kosmetyki do cery tłustej bardzo często opierają się na nienaturalnym jej przesuszaniu, co kończy się katastrofą. My staramy się wysuszyć cerę, a skóra ciągnie w drugą stronę – stara się temu zapobiec, produkując jeszcze więcej łoju. Mamy więc problem. Skóra tłusta, co robić? Nawilżać! Może wyda się to mało intuicyjnie, ale pielęgnacja cery tłustej powinna opierać się na nawilżaniu odpowiednimi kosmetykami oraz, uwaga, nawilżaniu od wewnątrz – czyli nawadnianie organizmu wodą. Warto zadbać o redukcję stresu, dobrze zorganizować sobie czas, tak aby znaleźć czas na przyjemności – uprawianie sportu, czytanie, yogę czy inne hobby. Należy też pamiętać o odpowiedniej dawce snu i zrównoważonej diecie. Cerę tłustą wspomogą także odpowiednio dobrane kosmetyki takie jak Krem do cery tłustej i mieszanej Calluna Medica. Delikatnie nawilża skórę, jednocześnie obniżając produkcję gruczołów łojowych i zwężając pory. Codzienne oczyszczanie twarzy jest również niezbędne przy rutynowej pielęgnacji, aby pozbyć się resztek kosmetyków nałożonych kilka godzin wcześniej oraz wyprodukowanego przez skórę łoju z całą gromadą bakterii, które tylko czekają by wniknąć do jakiegoś mikrouszkodzenia. Nawilżający krem do twarzy Calluna Medica delikatnie oczyszcza cerę i jednocześnie nawilża.

Co należy wyeliminować?

Niektóre nawyki potęgują wydzielanie łoju, dlatego rezygnacja z poniższych punktów pomoże Ci w walce z nadmiernie tłustą cerą.

  • nadmierne przesuszanie cery tłustej kosmetykami matującymi
  • stosowanie kosmetyków z wysokim stężeniem alkoholu
  • długotrwała ekspozycja słoneczna
  • jedzenie wysoko przetworzonej żywności oraz ostrych potraw
  • używanie kosmetyków zapychających pory
  • zbyt częste i/lub zbyt agresywne oczyszczanie lub złuszczanie – używanie gąbeczek czy szczoteczek do twarzy może powodować pobudzanie gruczołów do produkcji większej ilości sebum

Problemy skórne w większej lub mniejszej mierze można ograniczyć i opanować. Ważne jest objęcie problemu całościowo – czyli nie skupiać się jedynie na jednym elemencie, przykładowo tylko na pielęgnacji. Trzeba działać z każdej strony – czyli również dietą, redukcją stresu i ograniczaniem ekspozycji na słońce. Kompleksowe działanie jest w stanie okiełznać produkcję gruczołów łojowych i diametralnie poprawić stan naszej cery.

Więcej na https://callunamedica.com/pl/