Cera mieszana – pielęgnacja, charakterystyka, kosmetyki

Cera mieszana

Cera mieszana – co musisz wiedzieć odnośnie pielęgnacji skóry mieszanej

Pierwszy etap to określenie jaki tym cery posiadamy. Cera mieszana to połączenie skóry suchej oraz tłustej. Skóra mieszana jest wynikiem zaburzeń równowagi wodno-tłuszczowej skóry, przez co na twarzy obecne są zarówno pola suche jak i przetłuszczone. Strefa T – czyli czoło, nos i broda są zwykle miejscami słabo ukrwionymi o szarym, ziemistym kolorycie. W tym obszarze zwykle występuje nadprodukcja sebum, przez co skóra błyszczy, a na jej powierzchni widoczne są wyraźnie rozszerzone pory skórne, które często się zatykają i powstają zaskórniki. Część sucha, zlokalizowana poza strefą T obejmuje najczęściej policzki oraz  żuchwę. Cechuje się obniżonym wydzielaniem substancji łojowej czyli tzw. naturalnego płaszcza lipidowego. Z tego powodu skóra na tych obszarach jest jej często napięta, często piecze i swędzi. Narażona jest również na liczne podrażnienia.

Skóra mieszana charakteryzuje się nadaktywność gruczołów łojowych, które produkują zbyt duże ilości sebum, co prowadzi do niedoskonałości w wyżej wspomnianej strefie T, a jednocześnie w pewnych obszarach jest uboga w wodę, może się łuszczyć jest wysuszona i matowa.

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Skóra mieszana jest rodzajem skóry stosunkowo ciężkim do pielęgnacji. Skąd bierze się cera mieszana? Nie istnieją zewnętrzne przyczyny cery mieszanej. Typ skóry dziedziczymy, oczywiście nie mówią tu o takich przypadkach, jak zmiana skóry mieszanej na suchą przy kuracji izoteku lub bakteryjnym zakażeniu niedoskonałości powodującemu przewlekły trądzik. Nasza skóra posiada swoje charakterystyczne cechy, które są dziedziczone i ciężko jest je całkowicie wyeliminować.  Stosują odpowiednio dobrane kosmetyki dla cery mieszanej możemy zmniejszyć jej typowe cechy, działając na nią odpowiednimi produktami.

Skóra mieszana zawiera cechy dwóch skrajnych typów cery – cery tłustej i cery suchej. To często powoduje kłopot przy dobieraniu kosmetyków do skóry, ponieważ obszary przetłuszczone wymagają działania skierowanego na ograniczenie wydzielania sebum, a policzki, skronie czy żuchwa – łagodzenia i nawilżania. Charakterystyczne cechy  cery mieszanej to:

 • trądzik
 • skłonność do powstawania zaskórników
 • połączone cechy cery suchej czy normalnej, jak i tłustej
 • nie służą jej składniki o wysokim potencjale komedogennym
 • skłonności do przebarwień
 • często wymaga podwójnej pielęgnacji – stosowania innych kosmetyków na strefę T, a innych na suche obszary

Cera mieszana – kosmetyki

Pielęgnacja skóry mieszanej nie jest najprostszą sprawą. Należy zadbać jednocześnie o suche oraz przetłuszczone pola na twarzy. Kosmetyki dla cery mieszanej powinny ograniczyć wydzielanie sebum w Strefie T i regenerować oraz nawilżać skórę suchą. Bardzo istotnym czynnikiem jest jej nawilżanie – jest ono ważne w przypadku każdego rodzaju cery. Błędnym przekonaniem jest brak stosowania kremów nawilżających w przypadku przetłuszczającej się cery. Do cery mieszanej sprawdzi się idealnie Krem nawilżający do twarzy Calluna Medica. Delikatnie nawilży suche obszary skóry, wspomagając jej regenerację. Skóra mieszana równie dobrze reaguje na działanie Kremu do cery tłustej i mieszanej Calluna Medica. Normalizuje on pracę gruczołów łojowych i jednocześnie nawilża i regeneruje suche pola na twarzy. Przy stosowaniu kosmetyków dla cery mieszanej nie powinniśmy zapominać o aplikowaniu ich również na okolicę szyi i dekoltu. Niezbędne przy pielęgnacji cery mieszanej jest jej dokładne oczyszczanie przed stosowaniem jakichkolwiek kosmetyków.

Do oczyszczania cery mieszanej potrzebujemy produktów, które są łagodne, ale skuteczne. Musimy pogodzić wrażliwą  suchą cerę policzków oraz  potrzebami tłustej skóry na obszarze T. W tym celu świetnie nada się Nawilżający żel do mycia twarzy Calluna Medica, który jest bardzo dobrze tolerowany przez suchą skórę i nie naraża jej na podrażnienia, ale także świetnie oczyszcza cerę tłustą. Dzięki zaawansowanej formule reguluje on utratę wody ze skóry twarzy. Zawiera betainę, dzięki czemu skóra po umyciu jest gładka i nawilżona. Należy ostrożnie stosować wszelkie myjki czy gąbeczki do oczyszczania twarzy. Podrażniają one suchą skórę, a przy tłustej pobudzają gruczoły do wydzielania łoju. Więc przy skórze mieszanej pogłębiają problem na każdej linii. By dopełnić pielęgnację swojej cery, przed nałożeniem kremu warto zastosować Mgiełkę do twarzy PH Balance Calluna Medica. Mgiełka wspomaga przywrócenie równowagi naszej cerze mieszanej. Działa również kojąco w przypadku podrażnień, dzięki substancjom hamującym czynnik NGF (nerve growth factor). Jeśli czujemy, że nasza cera wymaga dodatkowej pomocy w regeneracji i nawodnieniu, warto stosować maski na twarz, które dodatkowo nawilżą i odżywią cerę. W tym celu sprawdzi się Poland maska odżywczo-nawilżająca, która pomoże przywrócić skórze jędrność i załagodzi podrażnienia suchym obszarom. France maska rozjaśniająca pomoże natomiast przywrócić zdrowy kolor skóry. Stosowanie kosmetyków powinno odbywać się w określonej kolejności, gdyż substancje aktywne w produktach mogą ze sobą reagować – w korzystny lub niekorzystny sposób.

Kolejność nakładania kosmetyków powinna przebiegać następująco:

Poranna pielęgnacja:

 • Oczyszczanie
 • Tonizacja
 • Serum
 • Krem nawilżający
 • Krem z filtrem SPF

Wieczorna pielęgnacja:

 • Demakijaż
 • Oczyszczanie
 • Tonizacja
 • Peeling i maska do twarzy
 • Krem odżywczy

Ważne jest, bu przed wieczornym oczyszczaniem twarzy zastosować delikatny płyn do demakijażu, który ułatwi pozbycie się cząstek tuszu czy podkładu. Demakijaż nie zastąpi jednak kompleksowego mycia, więc nie należy rezygnować z żadnej z tych czynności. Tonizację umożliwi nam Nawilżający tonik anti – age Calluna Medica, który dzięki obecności kwasu hialuronowego ujędrni skórę.

Cera mieszana wymaga specjalnej troski. Obserwując stan naszej skóry, sami będziemy wiedzieć, czy powinniśmy stosować oddzielne kosmetyki na strefę T, a inne na suche pola. Bardzo ważna jest obserwacja własnej twarzy.

Skład jakichkolwiek preparatów stosowanych przy skórze mieszanej powinien być pozbawiony substancji drażniących i alergizujących, które mogą wywołać odczyn zapalny. Kosmetyki dla cery mieszanej firmy Calluna Medica posiadają delikatną formułę i naturalny skład, dzięki czemu nadają się idealnie do tego typu cery. Podstawą pielęgnacji cery mieszanej jest jej intensywne nawilżenie, najlepiej za pomocą lekkiego Kremu nawilżającego do twarzy oraz kremów o wysokim SPF, chroniącym przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli zauważymy, że fragmenty skóry wymagają wyjątkowego nawilżenia, można stosować, np. masło shea. Wodę w skórze suchej silnie wiąże również gliceryna, a olej z awokado dostarcza nie tylko witaminy E, ale także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Cera mieszana – najczęstsze błędy w pielęgnacji

Pielęgnacja cery mieszanej nie należy do łatwych, przez co bardzo często wkradają się błędy, które pogarszają lub nie pomagają w zwalczaniu problemu. Najczęstsze błędy to:

 • skupianie się wyłącznie na skórze tłustej lub suchej – używanie kosmetyków tylko do jednego z tych rodzajów cery
 • stosowanie kremów matujących na całą twarz – dobry krem do cery mieszanej powinien matować oraz nawilżać. Częstym błędem jest używanie kremu matującego również na suchą skórę policzków, żuchwy i skroni, co tylko pogarsza jej stan.
 • stosowanie kosmetyków z alkoholem etylowym – alkohol etylowy pobudza wydzielanie sebum oraz podrażnia suche obszary. W efekcie w strefie T zwiększa się produkcja łoju, a suche obszary są zaczerwienione, napięte podrażnione.
 • zaniedbywanie rannej i nocnej pielęgnacji
 • omijanie etapu oczyszczania lub – najgorsze co można zafundować swojej cerze – pozostawianie niezmytego makijażu na noc
 • zła kolejność nakładania kosmetyków

Jeśli stan naszej skóry jest alarmujący i nie pomagają żadne kosmetyki, warto udać się do specjalisty by pomógł określić, czy stan cery jest typowo osobniczy, czy ma na niego wpływ, np. nieprawidłowy poziom hormonów. Dermatolog będzie w stanie określić czy aktualna pielęgnacja cery odbywała się prawidłowo i zaproponuje nam odpowiednie zmiany, jeśli będą konieczne.

Przeczytaj o nas więcej – Calluna Medica